Symbole adwentu

Symbole adwentu

Okres adwentu jest wyjątkowym czasem w religii chrześcijańskiej. Poprzedza jedne z najważniejszych świąt jakim jest Boże Narodzenie. Tak niepowszedni okres ma oczywiście swoje charakterystyczne symbole, nadające mu jeszcze bardziej wyjątkowego wyrazu.

Wieniec i kalendarz adwentowy


Wieniec adwentowy jest symbolem umieszczanym w kościołach i domach. Ów wieniec konstruowany jest z gałązek choinki w kształcie okręgu a w środku umieszczane są cztery świece. Trzy fioletowe i jedna różowa. Każdy szczegół z jakiego składa się wieniec jest nieprzypadkowy. Zielone gałązki symbolizują nadzieję, świece – nadchodzącą Światłość a sam kształt wieńca, czyli okręg jest symbolem powracającego cyklu życia.

Kalendarz adwentowy jest symbolem stosunkowo młodym. Jest to wyjątkowy kalendarz, służący do odliczania dni od pierwszego dnia adwentu do wigilii. Obecnie można spotkać wiele różnych wersji takich kalendarzy. Organizuje się je szczególnie dzieciom, dla których okres adwentu jest umilany i uatrakcyjniany na wiele sposób.

Dzieci i lampiony na roraty


Lampiony adwentowe są kolejnym symbolem tego czasu. Odnoszą się do przypowieści o roztropnych pannach, które z płonącymi lampionami czekały na przyjście Oblubieńca, tak jak my czekamy na przyjście nowonarodzonego Chrystusa. Dzieci, mające lampiony na roraty ze sobą oświetlają pierwszą część mszy świętej. Wtedy inne światła są zgaszone lub przygaszone, więc tylko lampiony rozpraszają ciemność. Zazwyczaj mają one kształt czworoboku ze spiczastym dachem, przypominającym gotycki styl budowy.